Vážená střelecká veřejnosti,
Minulý čtvrtek (23.11.2023) projednal výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky návrh nového zákona o zbraních (sněmovní tisk 465). Je to ten zákon, o kterém již delší dobu publikujeme a na jehož přípravě se (i za naší účasti) pracuje poslední cca 4 roky. Takže pojďme zrekapitulovat, v jakém místě legislativního procesu se nacházíme.
číst dále...V souvislosti s tím, jak si nový zákon o zbraních razí cestu legislativním kolečkem se začaly množit otázky a spekulace na téma budoucího zakotvení zbraní kategorie flobert dle chystané budoucí podoby zákona. Protože kolem toho koluje řada nejasností a spekulací, je načase si na některé pasáže řádně posvítit.
číst dále...Přípravy nového zákonu o zbraních se táhnou již několik let a nadlouho byly z různých důvodů upozaděny. V současnosti se ale práce na nové legislativě opět rozběhly. Návrh zákona byl dne 30.09.2022 předložen ministerstvem vnitra do mezirezortního připomínkového řízení. Proto si pojďme stručně připomenout, jaké změny můžeme očekávat.
číst dále...V minulém čísle jsme stručně psali o státem podporovaných programech střelecké přípravy, které umožňuje nově schválený nadstavbový zákon a prováděcí nařízení vlády. Zájem je opravdu velký, proto jsme oslovili Ministerstvo vnitra a požádali o dodatečné informace. Na naše dotazy odpovídal Mgr. Jan Bartošek z odboru bezpečnostní politiky.
číst dále...Vážení čtenáři, přinášíme Vám překlad článku partnerské organizace ESSF, jehož originál je dostupný zde.
Pokud budou zákazy olověného střeliva zavedeny bez smysluplných přechodných opatření, dopad na výrobce zbraní a střeliva a další související sektory bude tvrdý: až čtyři miliardy € a přes 16 000 nezaměstnaných, se sociálními náklady dalších 1,4 miliardy €.
číst dále...Přinášíme Vám ozdrojovaný překlad článku partnerské federace ESSF věnující se zákazu olova. Od přijetí tolik diskutovaného zákazu používání olověného střeliva na mokřadech uplynulo jen pár měsíců, a už je na stole návrh mnohem širšího zákazu olověného střeliva ve všech venkovních prostředích. Kdo čekal, že tento návrh bude založen na důvěryhodných datech a vědeckých argumentech, ten bude těžce zklamán.
číst dále...Vážení členové a příznivci,
zákon č. 14/2021 Sb., o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky, stanoví mimo jiné to, že vláda vydá nařízení pro organizaci programů střelecké přípravy. Nařízení je již vydáno, a jelikož jsme do něj i my přispěli podstatnou měrou, přinášíme vám informační článek o jeho obsahu.
číst dále...Vážení členové a čtenáři,
zřejmě už víte, že dne 03.02.2021 zveřejnila Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) návrh na omezení prodeje střeliva s olověnými střelami a omezení jeho používání ve venkovních prostorách. Samozřejmě se v této záležitosti aktivně angažujeme; teď vám přinášíme výtah toho, co návrh přesně obsahuje.
číst dále...V informaci o zasedání Stálého výboru pro operativní spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti (COSI) dne 24.02.2021 jsme objevili veřejně nepřístupný návrh portugalského předsednictví Rady EU, který navrhuje zahrnout národní registry zbraní a jejich držitelů mezi databáze, do kterých lze automaticky nahlížet v rámci Prümské dohody. Proto vám přinášíme stručné informace, co Prümská dohoda je a jak funguje.
číst dále...Vážení členové a příznivci,
novela zákona přinesla vznik kategorie C-I a pravidla, kterými se tato kategorie řídí. Tyto zbraně lze držet i bez zbrojního průkazu, tudíž držitel není povinen znát zákon o zbraních – ale je povinen dodržovat povinnosti, které mu z něj vyplývají. Proto jsme sestavili stručný informační leták, určený k tomu, aby ho prodejce-podnikatel dal zákazníkovi, nebo ho přibalil do krabice. Leták obsahuje základní informace o povinnostech, které má držitel zbraně C-I, a omezeních, které se vztahují na nakládání s tímto typem zbraní.
číst dále...