LEX logo

Vláda se včera sešla a projednala návrh novely zákona o zbraních a střelivu, kterou předložil ministr vnitra Ivan Langer. Výsledkem jednání bylo odložení návrhu.

Nutno podotknout, že po předchozím připomínkování (mj. i Lexu) byla naprostá většina nesmyslů z návrhu vyřazena a novela se již nenese v duchu "je třeba zpřísňovat, protože zpřísňování je dobré".

Jeden kardinální nesmysl v ní však přesto zůstal. Jde o zařazení tzv. "vojenských odpalovacích zařízení" do kategorie A, tj. mezi zakázané zbraně.

Tato "odpalovací zařízení" jsou pro všechny praktické účely pouhé trubky, zcela neškodné bez odpovídající munice (raket), která je legálně nesehnatelná. Pokud by někdo měl tak dobré kontakty, aby je sehnal na černém trhu, nebyl by pro něj problém sehnat i odpovídající rouru (nemluvě o tom,že se to stejně dodává jako komplet).

V současné době mnoho military nadšenců, hráčů airsoftu, sběratelů militárií a dalších lidí má tyto "zbraně" v držení pro sběratelské účely, pro použití jako rekvizity při rekonstrukcích a podobně.

Nejenže u těchto lidí v praxi nehrozí zneužití těchto zařízení pro teroristické či jakékoli jiné kriminální účely; vzhledem k naprosté nedostupnosti munice do těchto zbraní toto nebezpečí nehrozí ani teoreticky.

Proto by zařazení těchto "zbraní" do kategorie A znamenalo zbytečnou kriminalizaci slušných lidí, kteří by buď museli prázdné raketnice odevzdat, nebo si dělat zbrojní průkaz a žádat o výjimku na zakázanou zbraň, nebo riskovat postih za nedovolené ozbrojování.

Těch lidí je jenom pár, ve srovnání s celkovým počtem držitelů zbraní, ale přesto si myslím, že bychom je neměli nechat "ve štychu".

Proto prosím napište panu ministrovi na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a požádejte ho, aby se zasadil o zrušení tohoto nesmyslu.

Účinnost takových žádostí bude zřejmě záviset na tom, kolik jich bude.

*Jeden za všechny, všichni za jednoho.*

sgt.navážka

Další články

  • Iniciativa A je neformální sdružení, které si dalo za cíl připomenout pozapomenuté hrdiny druhého odboje. Karel Polata, Jaroslav Čvančara a Vlastislav Janík vyhledávají v historických záznamech...

  • Finsko je druhá nejozbrojenější země Evropy - má kolem 40 zbraní na sto obyvatel. Je to pravděpodobně dáno místní tradicí lovu a také soběstačnosti v obraně – ačkoli se finské ozbrojené síly účastní cvičení...

  • Ve středu se má v Poslanecké sněmovně hlasovat o novelizaci lesního zákona, která má mimo jiné odebrat honebním společenstvům právo připravovat plán mysliveckého hospodaření a přiřkne toto právo...

  • Dostal se k nám dokument: „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“, z dílny MŽP. Pojďte se s námi podívat, co jsme se dočetli v...

  • Německé ministerstvo zahraničí v roce 2009 odhadlo, že mezi lidmi tam může být až 45 milionů zbraní. V národním registru zbraní, zavedeném v roce 2012, je jich zatím pět a půl milionu.