LEX logo

Vláda se včera sešla a projednala návrh novely zákona o zbraních a střelivu, kterou předložil ministr vnitra Ivan Langer. Výsledkem jednání bylo odložení návrhu.

Nutno podotknout, že po předchozím připomínkování (mj. i Lexu) byla naprostá většina nesmyslů z návrhu vyřazena a novela se již nenese v duchu "je třeba zpřísňovat, protože zpřísňování je dobré".

Jeden kardinální nesmysl v ní však přesto zůstal. Jde o zařazení tzv. "vojenských odpalovacích zařízení" do kategorie A, tj. mezi zakázané zbraně.

Tato "odpalovací zařízení" jsou pro všechny praktické účely pouhé trubky, zcela neškodné bez odpovídající munice (raket), která je legálně nesehnatelná. Pokud by někdo měl tak dobré kontakty, aby je sehnal na černém trhu, nebyl by pro něj problém sehnat i odpovídající rouru (nemluvě o tom,že se to stejně dodává jako komplet).

V současné době mnoho military nadšenců, hráčů airsoftu, sběratelů militárií a dalších lidí má tyto "zbraně" v držení pro sběratelské účely, pro použití jako rekvizity při rekonstrukcích a podobně.

Nejenže u těchto lidí v praxi nehrozí zneužití těchto zařízení pro teroristické či jakékoli jiné kriminální účely; vzhledem k naprosté nedostupnosti munice do těchto zbraní toto nebezpečí nehrozí ani teoreticky.

Proto by zařazení těchto "zbraní" do kategorie A znamenalo zbytečnou kriminalizaci slušných lidí, kteří by buď museli prázdné raketnice odevzdat, nebo si dělat zbrojní průkaz a žádat o výjimku na zakázanou zbraň, nebo riskovat postih za nedovolené ozbrojování.

Těch lidí je jenom pár, ve srovnání s celkovým počtem držitelů zbraní, ale přesto si myslím, že bychom je neměli nechat "ve štychu".

Proto prosím napište panu ministrovi na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a požádejte ho, aby se zasadil o zrušení tohoto nesmyslu.

Účinnost takových žádostí bude zřejmě záviset na tom, kolik jich bude.

*Jeden za všechny, všichni za jednoho.*

sgt.navážka

Další články

  • Kontroverzní problematika regulace olověného střeliva se v orgánech Evropské unie řeší již delší dobu. V poslední době však došlo k jisté, mírně řečeno nestandardní snaze celý proces urychlit....

  • Vážené členky, vážení členové, s ohledem na poslední vývoj šíření nákazy viru Covid-19 („koronavirus“) v ČR i Evropě představenstvo rozhodlo, že Valná hromada spolku LEX z.s., která byla naplánována na...

  • Rok 2019 byl opravdu rušný a nabitý. Snaha zachovat právo na držení zbraní tak, jak ho známe, si vyžádala kompletní přepracování zbraňové legislativy. Pojďme si tedy shrnout, na čem jsme v tomto...

  • O držení zbraní v Maďarsku se mimo tuto zemi mnoho neví – hlavně proto, že neexistuje překlad tamního zákona o zbraních a strojovému překladu maďarština poměrně úspěšně vzdoruje. Naštěstí máme v Maďarsku...

  • Včera (tj. 9.1.2020) zařadil Organizační výbor Poslanecké sněmovny na pořad jednání 40. Schůze - začínající dne 21.1.2020 - do prvního čtení novelizaci zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, tzv....