LEX logo

Od stále většího počtu střelců zaznamenáváme ohlasy a zvyšující se zájem o obrannou akční střelbu podle pravidel LOS. V Brně a nejbližším okolí se bohužel nenachází žádná střelnice, která by svými prostorovými podmínkami a zázemím umožňovala pořádání pohárových závodů LOS, což znamená postavit minimálně 4 stage a garantovat kapacitu minimálně 45 střelců tak, aby závod zároveň nebyl pro střelce neúměrně časově náročný. Kvůli polovině krabičky vystřelených nábojů není každý ochotný strávit den na střelnici od rána až do večera.

Po krátké úvaze jsme se rozhodli uspořádat pilotní klubový závod LOS pro začátečníky, který by organizačně vyhovoval našim podmínkám. Bude to vícedenní závod „Zimní LOS Brno 2012“, který se bude celý odehrávat na kombatové střelnici „B“ střelnice TRIGGER Service Brno. Jedná se o podzemní krytou střelnici s šířkou 5 m a délkou 18 m. Připraveny budou malé „obranné“ stage max. na 3 terče a několik neterčů. Nákres situací včetně postavení terčů, legenda a správný postup řešení situací bude předem zveřejněn nejpozději 2 týdny před konáním závodu v propozicích, aby začátečníci věděli o co se jedná a co je tam čeká.

První část tohoto závodu se bude konat v neděli 11.3.2012. Registrace do závodu přes webovou stránku los.zbranekvalitne.cz . Střelci se budou registrovat do 3 squadů po maximálně 15 střelcích, přičemž každý squad bude mít svůj pevný time-slot. První squad začíná prezentací v 10:00 hod, briefing v 10:15 hod a střelba 10:30-13:30 hod, přičemž celý squad postupně odstřílí 4 situace za sebou (po odstřílení první stage se jim postaví druhá, atd.) a jdou domů. Druhý squad 13:00 hod registrace, 13:15 hod briefing a střelba 13:30-16:30 hod. Třetí squad 16:00 hod prezentace, 16:15 hod briefing a střelba 16:30-19:30 hod. Pak úklid, kafe, pokec a konec. Střelci by neměli strávit na střelnici víc než 3,5 hodiny. Další termín pro čtvrtý squad bude vypsán na některý všední den v dalším týdnu v čase od 17:30-21:00 hod a další termín bude následující víkend pro další 2-3 squady. Protože zatím nevíme, jak velký bude skutečný zájem střelců, tak podmínkou pokračování závodu v těchto dalších termínech je, aby se do prvního squadu v termínu přihlásilo minimálně 10 střelců. Konečné vyhodnocení závodu a výsledky budou zveřejněny až po odstřílení posledního squadu.

Protože se budou střílet malé stage maximálně na 3 terče a stage budou postaveny tak, aby se střílelo na opravdu „obranné“ vzdálenosti (max. 8 m), rozhodli jsme se nerozdělovat závodníky podle kategorií zbraní. V hodnocení podle pravidel LOS v jedné společné kategorii tedy zvítězí jen 3 „nejrychlejší“ střelci a ti budou odměněni diplomem a medailí.

Abychom aspoň částečně uspokojili i ostatní střelce a závod pro ně udělali o něco atraktivnější, rozhodli jsme se zavést ještě druhé paralelní hodnocení (pracovně zatím nazvané OSB). Spočívá v tom, že pro každou stage bude stanovený minimální časový limit, podmínka vyřešení všech terčů, bez zasažených neterčů, bez procedur a bez napomenutí. Za vyřešený terč se považuje takový, na kterém střelec dosáhl skóre minimálně 10 bodů (A=+5b, C=+3b, D=+1b). Časové limity všech situací budou zveřejněny před závodem v popisu situací. Ze závodníků, kteří na všech situacích splní hodnocení OSB budou na závěr vylosováni výherci drobných věcných cen dle možností pořadatele. Medaile, diplomy a věcné ceny budou poté kdykoli k vyzvednutí na střelnici. Tento závod je koncipován zejména pro zájemce z Brna a nejbližšího okolí, kteří by si chtěli vyzkoušet soutěž podle pravidel LOS, ale zatím se necítí cestovat přes půl republiky na pohárové závody. Doufáme, že se aspoň některým z nich tento závod bude líbit a že se s nimi později při pohárových závodech opravdu setkáme.

Aktualizováno 25.2.2012 18:00:

Popis situací, 4 stage : v příloze níže

Organizátoři, sponzoři, partneři:

LEX o.s., oblastní sdružení Brno, http://www.gunlex.cz

TRIGGER Service Brno, http://www.triggerbrno.cz

ALFA-PROJ spol. s r.o., prodejna zbraní, http://www.alfa-proj.cz/prodejna-zbrani

ZbraněKvalitně.cz, http://zbranekvalitne.cz

MŮJ NŮŽ.cz, http://www.mujnuz.cz

Všichni střelci, kteří splní limity hodnocení OSB (všechny stage úspěšně vyřešené v jejich časovém limitu - viz. popis situací) budou slosováni o následující věcné ceny:

 •  teleskopický obušek ESP 18" ExB-18H + DVD Teleskopický obušek v praxi
 • zavírací nůž Colt CT233 s koženým pouzdrem
 • 100 ks nábojů S&B 9 mm Luger 115 grs FMJ (2 krabičky)
 • 50 ks nábojů Magtech 9 mm Luger 95 grs JSP-FLAT (9F) (1 krabička)
 • 20 ks nábojů s CS dráždivou látkou do revolverů .38 Special / .357 Magnum (2 krabičky)
 • vnitřní pouzdro Dasta
 • 4000 záslepek na terče - béžové (2 kotouče)
 • 2x kniha Ecce Homo Armatus (autor Ondřej Čada)
 • tričko Trigger Service

Střelci, kteří limity OSB nesplní nemusí zoufat, máme pro ně do slosování připravené ceny útěchy :-) :

 • kniha Sportovní střelba z pistole (autoři Ranger Skanaker, Laslo Antal)
 • použitý, ale zachovalý výtisk knihy Manuál obranné střelby (autoři Pavel Černý, Michal Goetz)
 • 2x DVD Střelecká abeceda I. díl (D.S.T.I.)

  

Uspořádat jeden závod za čtvrt roku se nám ale zdálo trochu málo. Abychom se po zbytek roku nenudili, rozhodli jsme se začít pořádat pravidelné LOSíky :-) , což jsou hodnocená standardní střelecká cvičení. Účelem těchto cvičení je získat nebo ověřit základní návyky pro bezpečnou manipulaci se zbraní a seznámit se s pokyny a povely rozhodčích, které jsou používány na soutěžích podle pravidel LOS (lidová obranná střelba).

Procvičují se též základní prvky střeleckých dovedností, jako je nabití zbraně, uložení zbraně do pouzdra, tasení zbraně ze skrytého nošení, střelba z místa obouruč, jednoruč silnou a slabou rukou, střelba za pohybu vpřed i vzad, vynucené přebití zbraně, taktické přebití zbraně, střelba v krytu ve stoje i v kleče, vybití a kontrola zbraně, rána jistoty a uložení zbraně do pouzdra.

Čtěte : Pravidla LOSík .

Sledujte termíny plánovaných akcí : Kalendář závodů na los.zbranekvalitne.cz .

 

Přílohy:
SouborPopis#Velikost
Stáhnout tento soubor (Zimni-LOS-Brno-2012-situace.pdf)Zimni-LOS-Brno-2012-situace.pdf  642 kB