LEX logo

Dne 19. listopadu 2018 přijala Evropská rada dokument „Zpráva Evropskému parlamentu a radě - body EU strategie proti nelegálním zbraním – „Zabezpečení zbraní, ochrana občanů“.

Celý dokument jsme proto pročetli a zkonzultovali s odborníky. V zásadě se skutečně jedná o koncepci boje proti nelegálním zbraním, zejména proti pašování zbraní z vnějšku EU (zejména Balkánu, Blízkého východu a severní Afriky), ztrátám z vojenských skladů, či „odklonu“ zbraní vyvážených do zahraničí. Evropská komise ve zprávě informuje Parlament a Radu o zamýšlených krocích, zejména zdokonalení spolupráce bezpečnostních složek členských států s Europolem a bezpečnostními složkami států mimo EU, odkud pocházejí (či kde končí) nelegální zbraně.

Nicméně při důkladném čtení nás na straně 6 chytila za oko následující pasáž:

„EU bude dále řešit nelegální výrobu zbraní a střeliva. Metody nelegální výroby se stále vyvíjejí a 3D tisk může usnadnit jejich využití. Zahrnují nelegální opravy znehodnocených zbraní, novovýrobu, nelegální úpravy poplašných zbraní či flobertek pro ostré náboje, nelegální úpravu střeliva a nelegální používání přebíjecích nástrojů.“

Zejména poslední bod je značně problematický, protože přebíjení nábojů je mezi sportovními střelci i lovci velmi rozšířené a Komise má neblahé sklony řešit podobné problémy plošnou restrikcí. Dokument sice žádnou nenavrhuje, nicméně je nutno podotknout, že k ní Komise zatím ani nemá mandát. To se ovšem může změnit, proto budeme tuto záležitost sledovat a o potenciálních rizicích změn vás informovat.

 

 

Monitoring médií

  • 24.07.2019 Petice o právu na držení zbraní
  • 28.04.2019 Vydávání lékařského posudku o zdravotní způsobilosti držitele nebo žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny D – k výkonu zaměstnání nebo povolání
  • 21.04.2019 Nové postihy za neplacení výživného
  • 07.04.2019 Vláda chce připravit občany k obraně státu
  • 22.08.2018 Na zakázku francouzské speciální jednotky jsme moc pyšní

Další články