LEX logo

Dovolím si jako ředitel pár slov.Tuto sobotu oficiálně skončil 2. ročník Lidové obranné střelby. Hodí se jej pár slovy shrnout.

Svoje postřehy bych rozdělil na několik oblastí.

1) Účast

Musím s potěšením konstatovat, že disciplína LOS se rozrůstá co do počtu střelců, tak i do počtu závodů, které jednotliví střelci absolvují. Střelců máme o cca 25% více než minulý rok a vykazujeme vzrůstající tendenci. Zatímco minulý rok byl průměr cca 50 střelců na závod, dnes se běžně dostáváme přes osmdesátku. Minulý rok se většina závodníků zůčastnila jednoho, či dvou závodů za ročník. Dnes jsem na čísle 3-4 závody za rok.

2) Závody

Rosteme i co do počtu závodů a pořádajících klubů.  Minulý rok se konalo 16 pohárových závodů, letos již 26. Zatímco minulý rok pořádaly závody 4 kluby, nyní jich je 9.

3) Organizace závodů.

Tady si přihřeju vlastní polívčičku. Troufám si tvrdit, že jsme již velmi sehraný tým a je to vidět i na hladkém průběhu závodů. Nejsou zde prostoje, osvedčilo se rozdělování střelců do squadů.

4) Pravidla

Troufám si tvrdit, že se podařilo vyprecizovat pravidla do takové podoby, že dnes již prakticky nejsou spory či námitky. Pro ilustraci v roce 2007 jsem od vás obdržel 4 hustě popsané strany A4 připomínek k pravidlům. Tento rok mi nepřišla k pravidlům výtka žádná, slovy ŽÁDNÁ. Velmi se osvědčil nový systém hodnocení výsledků.

5) Rozhodčí

Tady se dostáváme do stejného problému jako všechny expandující společnosti. Zkrátka poptávka po LOSu je dnes již tak velká, že jí nabídka skoro nestačí. V roce 2008 si nám podařilo vytvořit kádr špičkových rozhodčích a bylo to znát i na kvalitě závodů a prudce klesajícím počtem protestů a námitek.

Jenže ani to nestačí. Prostě zájem střílet LOS je dramaticky větší než zájem dělat rozhodčí.

Proto apeluji na všechny zájemce či poteniální adepty, aby pomohli s pořádáním a pískáním závodů.

Čím více bude rozhodčích, tím méně budou muset jednotliví rozhodčí pískat závody a budou mít více času na svoje výsledky, rodiny, práci, apod.

Kdo má zájem, nechť se prosím ozve na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefon 606 822 824.

6) Budoucnost, konkrétně LOS 2009

Do konce roku nám zbývají 4 pohárové závody - 11.10. MON-LOS Čelákovice, 19.10. Otrokovice, 15.11. Žalany a 22.11. TRIGGER Brno.

K tomu přibude nepohárový závod "Ples v Opeře", tradičně na Květnici u Prahy, který bude důstojným zakončením střelecké sezony.

Možná, pokud bude zájem (tedy zatím bez záruky) uděláme pohárový závod LOSu v Opařanech. Byl by to dvojí závod. Zvlášť pro krátké zbraně a zvlášť pro obrannou brokovnici, jejíž pravidla jsme stvořili a ještě doprojednáváme.

Do té doby vytvoříme kalendář akcí na rok 2009. V něm bude jako tradičně cca 12 závodů a postupně během roku k němu budeme přidávat další.

Svojí osobní roli jako ředitele LOSu příští rok nevidím hlavně v pořádání závodů (i když jich minimálně 6 udělám), ale ve školení kádru nových rozhodčích, které akutně potřebujeme.

Ještě mám apel.

Nyní běží lhůta pro podávání návrhů pro úpravu pravidel. Ta lhůta je do 30.9.2008. Na pozdější zaslání nebude brán zřetel. Každý účastník LOSu má právo podat EMAILEM na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (jiná forma je nepřípustná) jakýkoliv návrh na změnu pravidel. Na jeho prosazení do pravidel není právní nárok.

Procedura bude probíhat jako vždy. Navrhovatelé podají návrhy, které já jako ředitel LOSu procedím a ty co prošly předložím kongresu LOSu (skládá se z organizátorů závodů). Kongres buď konkrétní návrh schválí či nikoliv. Pokud se kongres nedohodne či nastane patová situace, rozhodnu já jako konečná autorita.

Případné změny (pokud nějaké budou) budou k dispozici v písemné formě před prvním závodem LOS 2009.