LEX logo

Většina lidí si představí severského sudokopytníka s impozantním parožím. Ovšem český střelec si pod tímto slovem, které je vlastně zkratkou, může vybavit zajímavou, akční střeleckou soutěž.

LOS – lidová obranná střelba, je soutěž určená široké střelecké veřejnosti, zejména těm z nás, kteří se rozhodli pro svou obranu nosit palnou zbraň. Je to soutěž relativně nová, první MČR se konalo v loňském roce, ale už získává na oblibě. Tato sportovní disciplína si ale mimo střeleckého vyžití klade za úkol prohloubit střelecké a taktické dovednosti a vštípit bezpečné ovládání palné zbraně v stresových situacích, které jsou na závodech modelovány.

Řeknete si co je na střelbě na papírové terče, případně poppery stresujícího? Ač se to nezdá, tak téměř vše.

Situace jsou stavěny tak, aby se co nejvíce přiblížily reálnému střetu s útočníky z čeho plyne nutnost správného využívání krytů. Terče bývají oblečené, částečně kryté, statické, na pojezdech nebo kyvkách, propletené mezi nezúčastněné osoby – neterče a často se řeší za snížené viditelnosti. Mnohé situace jsou tajné, takže neznáte rozmístění, počet terčů a překážek. To vše podpořené soutěživostí a pípnutím timmeru vám dokáže pěkně zvednout tepovou frekvenci.

Své první takovéto pípnutí jsem zažil v prosinci loňského roku a úplně si mě získalo. Ačkoliv ZP i zbraň vlastním již téměř deset let, na střelnici jsem se dostal možná pětkrát ročně, což je pro člověka nosícího zbraň žalostně málo. Důvodem byla zejména nudnost klasické statické střelby. Měl jsem sice v povědomí existenci IPSC, ale ta se mi zdála příliš sportovní, nerealistická a zejména náročná na množství vystřílené munice.

Tímto nikterak nehaním IPSC jen chci říct, že LOS je pro mě vhodnější a dostupnější - téměř ideální.

Co mě ovšem překvapuje, je relativně malá účast střelců v divizích záložní pistole (délka hlavně s komorou do 3.3“) a záložní revolver (délka hlavně do 2,5“). Jedná se o zbraně pro skryté nošení daleko nejvhodnější a předpokládám i celkem rozšířené. Také v kategorii revolver je účast podstatně nižší než v pistolích, ale to je dáno obecným postojem k revolveru jako nemoderní zbraně, škoda.

Rád bych Vás, zejména „záložkářů“ a revolverářů, viděl na závodech víc!

Vadim Vyskočil