LEX logo

Dne 1.9.2012 se na střelnici ŠKP Trenčín u Čachtic uskutečnil první LOS pořádaný Asociací obranné střelby LOS-SK. Na tento LOS vyrazila oficiální výprava 4 českých zástupců. Jan Korecký za LEX a LOS, David Karásek za LEX a jako zástupce českých odborných médií, Jan Kittler jako zástupce Oblastního sdružení Brno a Jan Mach jako pomocník. Kromě toho zcela nezávisle přijeli 2 další střelci z ČR.

Závod jako takový proběhl v podstatě bez problémů. A to jak v souvislosti s pravidly, tak organizačně. Pokud by podobný závod proběhl v Čechách u kteréhokoli organizátora, který má s pořádáním závodů mnohaleté zkušenosti, řekl bych: „Moc pěkný závod“. Jelikož to byl první závod pořádaný pod LOS-SK, říkám: „Smekám klobouk – dobrá práce“

Byly připraveny 4 situace v obranném duchu (jedna s trochou nadsázky) a 1 tréninková. Na závěr se střílel ještě shoot-off.

  • Situace 1 – přepadení v kanceláři – situace stavěná na boční krytí, kdy legenda hovořila o přepadení vedlejší kanceláře. V této situaci bylo vyžadováno důsledné krytí a postupné vykrajování prostoru. Navíc „útočníci“ byli v neprůstřelných vestách, takže bylo nutné střílet 3 rány na terč, z toho jednu na hlavu. 
  • Situace 2 – přepadení školy (pracovně nazvaná „Beslan“) – tato situace byla tajná a opět se důsledně vyžadovalo postupné čištění prostoru za neustálého krytí. 
  • Situace 3 – záchrana rukojmího – zde střelec těsně před střelbou viděl, jak to v situaci vypadá (6 popperů, z toho 3 barevně odlišené), po zvukovém signálu si vybral barvu „přítele“ na kterou nestřílel. Zároveň zde bylo vyžadováno spodní krytí za bariérou. 
  • Situace 4 – zombie – zde střelec bez krytí (zombíci bývají nebezpeční, ale ne ozbrojení) řešil 6 krásně namalovaných zombíků, přičemž terče byly opravdu povedené, vystřižené, tudíž ne symetrické a jako alfa byla hlava (protože ke zničení zombíka je potřeba jej trefit do hlavy). A trefit hlavu na nesymetrickém terči se ukázalo jako mimořádně obtížné.

 Jak závod skončil, asi není natolik důležité jako to, že proběhl bez problémů, dle pravidel a organizačně poměrně hladce. Jako v Čechách, i na Slovensku se ukázalo, že LOS není jen o zbrani či o schopnosti vykropit co nejrychleji pár terčů. Ale že v náročnosti jde v některých aspektech mnohem dál než jiné, na první pohled podobné disciplíny.

Výsledky a fotografie ze závodu jsou na www.los-sk.sk.

Ještě jednou tedy smekám klobouk a těším se na další spolupráci českého a slovenského LOSu.

Jan Korecký

ředitel LOS