LEX logo

Jak to teď vypadá v Holandsku se zákazem „akčních“ disciplín a omezení zbraní?

Informace o situaci vyšly v časopise Telegraaf a v dalších médiích. Ucelenou zprávu jsem po konzultacích získal od příslušníků tamní policie, 2 střeleckých klubů a hlavně od člověka v místních podmínkách žijícího, paní Barbory Beijers. Pro podporu významu mohu uvést, že získala 3. místo na mistrovství Evropy ve Steel Challenge (Holandsko), 1. místo v kategorii žen v EPP (průběžný pohár Holandska a Belgie) a také 6. místo mezi muži. Střílela za tým Noord-Oost Nederland.

Požadavek na zákaz zmíněných disciplín předložil pan Ivo Opstelten, ministr bezpečnosti a justice. Za důvod byl uveden „střílející šílenec“, který před rokem postřílel v obchodním centru v Alphen aan den Rijn šest lidí a pak sebe. V současné době platí v Holandsku zpřísněná pravidla pro držitele zbrojního průkazu. Pokud někdo trpí například depresemi, alkoholismem nebo prožil nějaké velké trauma, pak o zbrojní průkaz a o zbraň, přijde (toto zjistí policie z přístupu ke zdravotní dokumentaci žadatele). Ministr chtěl jít ještě dále a zakázat všechny střelecké dynamické disciplíny (vysvětleno jako disciplíny, kde se musí střelec přemísťovat a střílet za překážkami – kryty). Pod zákaz dynamické střelby měl spadat i zákaz samonabíjecích zbraní a „combat“ oblečení na střelnici. Dále měly střelecké kluby získat certifikát, ve kterém mělo být uvedeno, že se v těchto klubech nestřílí žádné akční disciplíny a že všichni členové jsou povinni účastnit se střeleckých soutěží. V Holandsku je povinná tzv. „střelecká knížka“ a podle počtu i typu držených zbraní se střelec musí účastnit určitého počtu tréninku nebo soutěží, za rok. Např. při držení 1 zbraně Glock, se musí člověk zúčastnit 14 „střeleckých příležitostí“ za rok. Zbrojní průkaz se prodlužuje každý rok, a tehdy se střelecká knížka kontroluje. Z toho plyne, že na každém tréninku musí být někdo z vedení klubu, který má oprávnění razítkovat a podepisovat kuto knížku. O zbrojní průkaz by v těchto podmínkách mohl žádat jenom člověk, který by byl členem takto certifikovaného klubu. Ministr se přímo vyslovil, že je třeba zakázat všechny útočné střelné zbraně (to jsou snad všechny, že?). Také uvažoval o zavedení zkoušky ovládání zbraně, která by byla jednou z podmínek získání zbrojního průkazu. V Holandsku se totiž (jako v naprosté většině demokratických zemí ve světě) žádná zkouška k získání zbrojního průkazu neskládá. Žadatel musí být nejméně jeden rok členem střeleckého klubu, který se za něj zaručí, a za žadatele o vydání ZP v podstatě pořádá.

V dnešních dnech je již jasné, že plány ministra Opsteltena nemají odbornou a hlavně ani politickou podporu nejen strany Groen Links, ale i PVV a D66 (jde o parlamentní strany). Není však úplně jisté, jestli ministr Opstelten vzdal všechny své plány, případně jestli se chystá předložit jiné omezení střeleckého sportu v Holandsku. Policejní kluby, střelecké kluby, včetně představitelů parlamentních stran, se chystají předložit ucelenou petici proti navrhovaným omezení střeleckých disciplín ministra Opsteltena, až 29.6.2012.

Uvidíme tedy, co se bude v Holandsku dít dále.

Zdeněk Maláník

 

Odkaz na původní článek o návrhu zákazu:

http://www.telegraaf.nl/binnenland/11805148/__Streep_door_vergunning__.html

Odkaz na původní článek Strany Zelených (Groen Links) vyjadřující obavu této strany z rozšíření ilegálních zbraní po realizaci případného zákazu dynamické střelby:

http://www.trouw.nl/tr/nl/5706/Schietpartij-Alphen-a-d-ijn/article/detail/3236015/2012/04/04/GroenLinks-bang-voor-meer-illegaal-wapengebruik-door-verbod-combattraining.dhtml

zdroj: Pravidelný informační bulletin LEX duben-květen 2012

Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.

George Orwell

Monitoring médií

  • 18.04.2024 Střelec z FF UK se léčil u psychiatra
  • 16.04.2024 Léčil se u psychiatra. Přesto získal zbraň
  • 14.04.2024 Půlpalec na obranu?
  • 14.04.2024 Černé ovce - Střelba
  • 12.04.2024 Vrah se před střelbou skrýval desítky minut na fakultě. Doma se předtím stihl „posilnit“ tvrdým alkoholem
Přístupné pouze členům LEX
[službu poskytuje Anopress IT, a.s.]