LEX logo

Toto není první blog, který píšu kvůli nějakému článku v novinách, a bohužel to asi nebude ani ten poslední. Bohužel se zas a znovu potvrzuje, že jak novináři tak jimi oslovení odborníci se nerozpakují plácnout do článku cokoliv je napadne. Nenamáhají se ani s běžnými uvozovacími frázemi jako „podle mého soudu“ či „já si myslím“. Proč taky, co je psáno, to je přece dáno…

Na Seznamu jsem si včera všiml odkazu na tuhle novinku od Novinek.cz. Novinky tu informují o muži z Jílového u Děčína, který spáchal dvojnásobnou vraždu a pak sebevraždu. Jedna prakticky celá rodina přišla o život. Je to hrozný zločin. Vyšetřování Policie ČR ještě není ani u konce, a my už, přestože z principu není možné odhalit skutečný motiv vraha, se pouštíme do rozsáhlých fabulací a divokých zobecňování.

„Stres lidí o Vánocích stoupá“ varují podle Novinek odborníci, kterých si redaktoři do článku sehnali celý pytel. Hned podle toho prvního z nich, pana Miroslava Pitlíka z Teplic, je stres v pozadí násilí z celých 90 %. Podle pana psychologa tedy 9 z 10 násilníků páchá násilí ze stresu. Ono je to s podobnými prohlášeními těžké, protože „násilí“ a „stres“ jsou velice široké termíny. Nicméně zkusme se třeba opřít o policejní statistiky násilné trestné činnosti. Například od 1.1.2012 do 30.11.2012 došlo na území ČR ke 171 případům násilného usmrcení jiné osoby - vraždy. Podle policejních údajů mělo z těchto 171 vražd „jen“ 95 osobní motiv. To je jen 55 %, i kdyby všechny byly zapříčiněny obecným stresem. Teď je otázkou, co přesně si vyložíte pod pojmem „zapříčinit stresem“. Je vraždou ze stresu podle pana psychologa vražda spáchána kvůli přistižení manžela při nevěře? Kdo ví. Nicméně pokud bychom přijali velice nepravděpodobnou premisu, že všechny vraždy s osobním motivem jsou ze stresu, pak bychom měli lehce přes polovinu vražd v ČR zapříčiněnou stresem. To je dosti daleko od 90 %... Pokud odhlédneme od vražd (i když článek na Novinkách o nich pojednává), tak se dozvíme, že v tomto roce bylo celkem spácháno 17 298 násilných trestných činů, přičemž když budeme na pana psychologa hodní a budeme stres jako příčinu počítat, kde se jen dá, vyjde nám, že stresem způsobených trestných činů bylo 9 188. To je 53 %, což vychází zhruba stejně jako v případě vražd. Je však nutno zopakovat, že se držíme hodně znásilněného předpokladu, že všechny tyto činy byly do jednoho spáchány skutečně ze stresu. Opravdu jsem se snažil a do stresových tr. činů započítal: usmrcení plodu, opuštění dítěte, násilí proti úř. osobě a org. veřejné moci, úmyslné ublížení na zdraví, rvačka, násilí proti skupině obyvatel, neb. vyhrožování, neb. pronásledování (tzv. stalking), týrání, útisk a položku ostatní. Troufám si tvrdit, že pan psycholog by to ani při nejlepším snažení a ohýbání statistik nevytáhl nad 60 %.

Tohle ale, dá se říci, je takové velmi nekonkrétní odhadování čísel (stejně jako pano Pitlíkovo stanovování 90 %). Podívejme se tedy na další prohlášení našeho odborníka.

Pan psycholog dále tvrdí, že: „velkým problémem je přítomnost zbraně v domácím prostředí, kvůli tomu se stává mnoho vražd.“ Termíny mnoho a hodně jsou novináři a odborníky zřejmě milovány… Neříkají totiž nic konkrétního, ale mají moc pěkný dopad na čtenáře. Tak se podívejme na vraždy více detailně. Bohužel nejnovější opravdu podrobná statistika vražd v ČR, kterou mám k dispozici je z roku 2006. Budeme to tedy muset vzít v hrubých rysech. V roce 2006 se stalo celkem 231 vražd z toho palnou zbraní jich bylo 40 a z toho legálně drženou palnou zbraní jich bylo 14. To je 6 % vražd legální zbraní a 17 % je zbraní celkově. Pokud bychom se drželi toho, že přibližně stejné procento to bude dnes, pak nám vychází, že ze 171 vražd v roce 2012 se jich 10 stalo legální zbraní a 30 zbraní celkově. Dlužno podotknout, že mezi tyto vraždy spadají i případy sebeobrany zbraní, které soud neuzná jako oprávněné či přiměřené. I kdybychom ale přijali šílený předpoklad, že všechny vraždy se zbraní byly kvůli domácím sporům, vychází to na 30 vražd ročně ze 171. Já nevím jak vy, ale já mám opravdu jinou představu o významu slov kvůli tomu se stává mnoho vražd.

Pan psycholog nakonec dodává: „Kdyby neměl doma pistoli, asi by se to nestalo. Kdyby tam zbraň nebyla, asi by se ta událost stala jinak.“ To je koneckonců pravda. Kdyby neměl doma pistoli, událost by se odehrála jinak. Manželku by vrah zabil jiným způsobem a sebe také. Vrazi a sebevrazi, pane Pitlíku, nepáchají vraždy, protože mají doma zbraň, ale proto, že trpí nějakou vážnou osobní nebo duševní krizí. Kdyby za to mohly zbraně, bylo by v ČR již dnes bezmála 300 000 mrtvých rodin a nikde na světě by nemohla existovat policie ani armáda, protože by se nám vojáci a policajti vzájemně povraždili a posebevraždili. Že to je nesmysl? To je záměr, nechtěl jsem, aby v tom pan psycholog byl sám…

Dále se slova v článku chopil pan psycholog Vojtěch Lebduška z UJEP. Pan Lebduška začal dobře, tvrdí totiž, že o Vánocích skutečně lidé trpí stresem, ale není to podle něj dost na páchání sebevraždy nebo vraždy. A má pravdu. Když se podíváme na stránky Českého statistického úřadu, zjistíme, že zdaleka nejméně sebevražd (tam spadá i Jílovský vrah, který se také nakonec zabil sám) se stává právě v prosinci. Když vezmete všechny sebevraždy za dobu 2005-2010, tak v prosinci jich bylo spácháno jen 7,2 % u mužů a 6,9 % u žen. To je prosím nejméně ze všech měsíců v roce! Nejvíce sebevražd je na jaře a začátkem léta (březen a červen vedou).

Pan Lebduška to ale trochu zkazil prohlášením, že když je doma zbraň, tak zkratovité jednání bývá častější. No tedy při kriminalitě 0,016 % u legálních držitelů zbraní (ano i zkratovitá vražda jako v Jílovém je zločinem) nemohl být pan psycholog dál od pravdy. Ale řekněme, že měl na mysli sebevraždy. Jak to s nimi bylo? Nejčastějším druhem sebevraždy u nás je oběšení. Podle ČSÚ jej volí skoro 70 % sebevrahů. Zastřelením probíhá jen 11,5 % sebevražd.

Dále po pasáži o sebevraždách obecně Novinky informují o tom, že Klatovský psycholog Karel Havlík tvrdí, že kromě Vánoc je obdobím sebevrahů také jaro. Nevím jak vy, ale já pochybuji, že by pan psycholog o Vánocích vůbec něco řekl. Ta slůvka „kromě Vánoc“ nejsou součástí přímé citace pana psychologa a to asi z dobrého důvodu. Pan psycholog totiž evidentně statistiku zná, proto vážně pochybuji, že by o sebevraždách v prosinci vůbec začínal…

Opět je krásně vidět, jak nás média krmí spekulacemi a nepodloženými čísly. Nevím, kdo je horší, jestli člověk, který z pozice experta do médií neváhá plácnout jakoukoliv nijak nepodloženou domněnku nebo novinář, který ji bezduše napíše, aniž by se snažil si relevantní údaje najít sám. Možná se ale není co divit, když se noviny a média obecně musí předhánět ve sledovanosti, tak se strach a šok prostě z něčeho uvařit musí. Tedy platí zásada, že když krev crčí, tak to frčí…


Autorem článku je Bc. Pavel Chabr - člen LEX o.s.

 

Má-li někdo zbraň a snaží se Vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.

Dalajláma

Monitoring médií

  • 18.04.2024 Střelec z FF UK se léčil u psychiatra
  • 16.04.2024 Léčil se u psychiatra. Přesto získal zbraň
  • 14.04.2024 Půlpalec na obranu?
  • 14.04.2024 Černé ovce - Střelba
  • 12.04.2024 Vrah se před střelbou skrýval desítky minut na fakultě. Doma se předtím stihl „posilnit“ tvrdým alkoholem
Přístupné pouze členům LEX
[službu poskytuje Anopress IT, a.s.]