LEX logo

V Čechách nejsou zbraně celospolečenským tématem, a tak když média konečně vytěžila mrtvé děti z Newtownu do posledního zrnka a přestala nás jejich utrpením tolik krmit, začala se soustředit na prezidentské volby. I přesto neuplyne den, kdy bych neshlédl alespoň nějakou tu kolekci fotografií protestujících Američanů proti těm "zlým zbraním".

Samozřejmě se nemluví o těch miliónech Američanů, kteří se snaží své zbraně zachránit, ani tom, že v sobotu od 18:00 našeho času (pravé poledne NY času) se konaly pochody po hlavních městech amerických států za zachování Druhého dodatku, ani o přílivu členů do NRA. Maximálně se zmiňuje to, že "ti blázniví Američané" se hromadně vydali nakupovat zbraně. Ani se jim nedivím. Pokud hrozí, že si za měsíc zbraň, kterou si chtěli koupit, už koupit moci nebudou, pak je jen logické, že si ji koupí teď.

Ale zpátky k tématu. Zákaz útočných zbraní. Když na to kouká nezaujatě někdo znalý, pochybuji, že může dělat cokoliv jiného, než jen kroutit hlavou. Proč? Protože zákaz, po kterém se teď volá, není ničím jiným než pokusem těch, kteří nevědí, omezit nevinné lidi, kteří vědí. Nijak jinak se to vyložit nedá. Mrtvé děti a pracovníci školy byli zavražděni vrahem. Nebyli zavražděni útočnou puškou a už vůbec je nezavraždil nikdo z těch, kterým teď chtějí sebrat zbraně. Není to nic jiného než trestání milionů nevinných za čin jednoho psychopata, který notabene ani neměl zbraň legálně - odporné uplatňování principu kolektivní viny, který by dnes člověk čekal tak maximálně v učebnici historie či politologie v kapitole o totalitních režimech.

Hledisko spravedlivosti zákazu je jedna věc. Hledisko funkčnosti druhá a zde to je také pěkně nahnuté. Pro všechny, kteří se v problematice neorientují, mám novinku. Útočné pušky v USA dávno zakázané jsou. Útočná puška je totiž dlouhá zbraň, která používá náboje středního balistického výkonu a je schopna střelby v samočinném režimu (více výstřelů na jedno stisknutí spouště). Samozřejmě existují lidé, kteří v USA vlastní plně automatické zbraně třeba ještě z doby před zákazem nebo pomocí nějaké zákonné výjimky. Dovolte mi Vás ale upozornit na to, že i v České republice mohou sběratelé (kteří již z principu shromažďují zbraní kopec) mít plně automatické a plně funkční zbraně - žádné masakry se tu ale nedějí… ono to totiž není těmi zbraněmi. Kdyby příčina masakrů byla takhle jednoduchá, dávno by všude na světě žili všichni lidé šťastně a bez násilí a celý koncept zbraně by byl dávno v propadlišti dějin.

To, co dnes pomýleně každý nazývá útočnou zbraní je jen obyčejná puška. Abychom rozuměli, civilní verze vojenských zbraní musí být konstruovány tak, aby nemohly střílet plně automaticky a nešlo snadnými úpravami tuto funkci obnovit. Pokud někdo snad chce argumentovat tím, že je to i přesto možné, pak jediná logická odpověď zní: Ano, možné je totiž všechno. Se správným vybavením a schopnostmi si dokážete takovou zbraň přestavět na plně automatickou. Se správným vybavením a schopnostmi si totiž dokážete takovou pušku třeba i celou vyrobit. Taková úprava je ale samozřejmě zakázaná… tzn. i na kutily náš zákon pamatoval.

Ale zpět k tématu. To, co teď někteří Američané chtějí zakázat, nejsou útočné pušky. Jsou to prachobyčejné samonabíjecí kulovnice. Obyčejné pušky, které na jedno stisknutí spouště provedou jeden výstřel. Jediné, co tvoří celou tu vlnu emocí, je vzhled těchto zbraní. Vypadají vojensky. Vypadají jako ty "drsné a zlé" opravdické útočné pušky. Opravdu jsme sklouzli tak daleko, že máme potřebu nevinným, zákona dbalým a bezúhonným (jiní si totiž legální zbraň jen těžko koupí) občanům zabavovat jejich majetek, protože se bojíme jeho vzhledu? Nelogičnost a nesmyslnost tohoto strachu je zřejmá. Jen pro ilustraci: puška, která je na obrázku na začátku článku, je lovecká kulovnice Remington 7400. Není to "útočná puška" v té dnešní pomýlené terminologii. Je to lovecká puška, která nikomu nevadí. Přesto funguje naprosto stejně jako Lanzova AR-15, tedy vypálí jednu ránu na jeden stisk spouště. Je tam jen jeden rozdíl – ta lovecká, hodná zbraň je více než dvakrát silnější než ta zlá AR-15. Náboj, který je vedle ní vyfocen, je náboj .30-06 Springfield, který v laboraci od našeho největšího výrobce střeliva má úsťovou energii cca 3800 Joulů, tedy více než dvojnásobek úsťové energie náboje .223 Remington (1822 J), který střílí ta "zlá" AR-15. Kromě toho střela z té hodné lovecké zbraně váží necelých 12 gramů, střela z té zlé vojenské zbraně váží jen 3,6 gramu.

Sečteno podtrženo, máme tu dvě kulovnice, které fungují stejně. Jedna střílí 3x větší kus olova více než dvojnásobnou silou ve srovnání s druhou. Ta druhá je slabší a střílí menší kusy olova. Té první se nikdo nebojí, a nikoho by nenapadlo ji zakazovat. Z té druhé se ale všichni mohou pominout… Proč? Protože vypadá zle. Dává to smysl? Mně tedy ne.

Ale vlastně ano, jeden argument by tu byl. Ta zlá, slabší puška má totiž větší zásobník, a proto je potřeba ji zakázat. To je možná jediná úvaha dnešních zakazovačů, která by se alespoň vzdáleně dala označit za logickou. Proč vzdáleně? Protože sehnat větší zásobník se dá i na tu loveckou kulovnici. Ano, do Remington 7400 se také vyrábí velké zásobníky. Vyrábí se totiž do asi úplně všech zbraní a je jich všude hromada. I do obyčejných pistolí se vyrábí 30ranné zásobníky. Navíc vyrobit takový zásobník je věc, kterou zvládne každý průměrně zručný dělník či kutil. Stačí pružina a kus ocelového plechu, který se zohýbá do potřebného tvaru.

Celá ta masáž o zákazech "útočných zbraní" je jen obyčejnou nafouklou bublinou. Samonabíjecí kulovnice vojenského vzhledu jsou velice rozšířené, protože právě ten vojenský vzhled se spoustě nadšenců líbí a také proto, že bývají levné. Například civilní verze československého vz. 58, který zná asi každý, kdo byl na vojně, se prodává nová za necelých 6 tisíc i se sadou na čištění, popruhem a náhradním zásobníkem. V Čechách je jich mezi držiteli zbrojních průkazů velké množství, protože i střelivo do nich je levné (okolo 3,20 Kč/kus).

Nechápejte mě špatně, já rozumím, že mnoho lidí je vyděšených, protože Newtownský masakr je skutečná tragédie. Nikdo si nepřeje, aby se něco takového stalo třeba jeho dítěti, ta samotná představa je příšerná. Volání po zákazech "útočných zbraní" ale žádným dětem nepomůže. Pokud nám skutečně záleží na bezpečnosti našich dětí, pak se snažme nejprve najít skutečnou příčinu těchto masakrů a teprve poté jednejme. Bezhlavé volání po zákazech není nic jiného než prachsprostý alibismus a touha mít pocit, že se "něco udělalo". Se skutečným a upřímným zájmem na bezpečnosti našich dětí to nemá společného vůbec nic.


Autorem článku je Bc. Pavel Chabr - člen LEX o.s.

http://chabr.blog.idnes.cz/c/317311/Zakaz-utocnych-pusek-Projev-hysterie-neznalych.html

Ozbrojená společnost je zdvořilá společnost.

Robert A. Heinlein

Monitoring médií

  • 12.05.2024 Rozhovor s Jakubem Smetánkou k hlášení podezřelých nákupů zbraní
  • 01.05.2024 Novela zákona o zbraních
  • 01.05.2024 Hlášení podezřelých nákupů zbraní
  • 01.05.2024 Paragrafy se dotknou každého
  • 22.04.2024 Může nemoc vraždit?
Přístupné pouze členům LEX
[službu poskytuje Anopress IT, a.s.]

Střelecký slovník

Zbraň se třemi brokovými hlavněmi, dvěma vedle sebe a jednou pod nimi nebo nad nimi